Jesteś tutaj: Start / Pracownie

Pracownie

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Nasze pracownie

Pracownia kulinarna:

Głównym celem zajęć w tej pracowni jest nauka przygotowywania prostych posiłków, ciast, sałatek, surówek, przetworów oraz poczęstunków na spotkania okolicznościowe jak również nabycie podstawowych nawyków higienicznych przy pracy z żywnością i doskonalenie umiejętności radzenia sobie w gospodarstwie domowym. Uczestnicy nabywają umiejętności samodzielnego planowania i przygotowywania posiłków oraz podawania ich w sposób estetyczny. Zapoznają się
z obsługą i wykorzystaniem dostępnego sprzętu AGD.

 

Pracownia praktyczna:

Zajęcia w pracowni to  praca głównie w drewnie, jego obróbka, wykonywanie różnych przedmiotów m.in. ramek do obrazów, półek, różnego rodzaju ozdób świątecznych, wypalanie w drewnie. Wykonuje się tutaj wiele różnorodnych prac stolarskich, technicznych oraz  naprawczych dzięki czemu uczestnicy doskonalą umiejętność radzenia sobie w nagłych sytuacjach awaryjnych. Poszerza i rozwija się umiejętności uczestnika związane z majsterkowaniem, drobnymi naprawami, posługiwania się różnymi narzędziami.

 

Pracownia rękodzieła:

W pracowni rękodzieła rozwijana jest sprawność manualna, poruszona zostaje wyobraźnia, kreatywność, wyzwalane są zainteresowania artystyczne, rozwijana jest koordynacja wzrokowo – ruchowa. Praca uzależniona jest od możliwości
i  predyspozycji każdego z uczestników. Rozwijamy również umiejętność pracy zespołowej i wzajemnej pomocy. Działania te uczą obowiązkowości, poczucia odpowiedzialności za powierzone zadanie, ale również konieczności utrzymania porządku
w miejscu pracy i dbałości o materiały. Tematyka zajęć obejmuje m.in. wyszywanie ściegiem prostym, krzyżykowym, matematycznym, szydełkowanie, tkanie gobelinów, szycie maszynowe, dekoracje okolicznościowe, prace plastyczne różnymi technikami. Uczestnicy nabywają również umiejętności prania, krochmalenia i prasowania.

 

Pracownia rewalidacyjna:

Tematyka zajęć obejmuje m.in.: rysunek, odlewy gipsowe, malowanie pędzlem lub palcami, lepienie w masach plastycznych, wycinanie z papieru, wyklejanie, malowanie farbami witrażowymi na szkle, wykonywanie ozdób i dekoracji okolicznościowych. Uczestnicy uczą się łączenia kolorów, rozróżniania kształtów, barw, poznają różne techniki pracy m.in. decupage czy linoryt. Organizowane są warsztaty teatralno – wokalne, doskonalona jest umiejętność czytania i pisania. W pracowni tej uczestnicy nabywają umiejętności praktycznej obsługi komputera, poznają system operacyjny i najważniejsze jego programy, a także korzystają ze sprzętów takich jak drukarka, aparat cyfrowy czy skaner. Stałe łącze internetowe umożliwia swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju informacji. Uczestnicy uczą się korzystać z wyszukiwarki, portali społecznościowych, komunikatorów,  gier komputerowych.

 

Pracownia rehabilitacji ruchowej

Nadrzędnym celem zajęć ruchowych jest podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej, psychicznej oraz rozwijanie cech motorycznych i koordynacji ruchowej. Pracownia wyposażona jest w niezbędny sprzęt do rehabilitacji oraz do utrzymywania sprawności i kondycji fizycznej. Zajęcia w tej pracowni obejmują m.in. ćwiczenia ogólno-usprawniające, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia korygujące wady postawy, aerobic, nordic walking ,spacery, gry i zabawy sportowe przy użyciu sprzętu sportowego m.in. do tenisa stołowego, piłkarzyków, koszykówki i siatkówki. Zajęcia prowadzone są grupowo i indywidualnie. Zakres i poziom świadczonych form pomocy dostosowany jest do możliwości psychofizycznych uczestników. Podczas zajęć uczestnicy przygotowują się do zawodów i olimpiad sportowych.

 

Sala ogólna

Jest to dobre miejsce do relaksacji, wypoczynku  i wyciszenia. Odbywają się  tutaj zebrania społeczności naszego Domu, zajęcia grupowe z karaoke, pogadanki edukacyjne, imprezy integracyjne z udziałem zaproszonych gości, zabawy taneczne, imieniny i spotkania okolicznościowe. Dobrą formą spędzania czasu wolnego jest wspólne oglądanie TV, słuchanie muzyki, uczestniczenie w zajęciach z muzykoterapii, granie w różnorodne gry (ludoterapia), układanie puzzli, czytanie prasy.


Pokój do indywidualnego poradnictwa  psychologicznego / pokój wyciszeń

Zajęcia odbywają się w atmosferze życzliwości i wzajemnego zaufania. Uczestnicy nabywają umiejętności radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi. Dzięki wsparciu emocjonalnemu każdy z  uczestników ma okazję do rozwoju potencjału własnej osobowości co korzystnie wpływa na poczucie satysfakcji i radości w życiu. Psycholog udziela również porad rodzinom uczestników. Wsparcie edukacyjno-terapeutyczne obejmuje m.in. usprawnianie procesów poznawczych, usprawnianie w zakresie funkcjonowania emocjonalno motywacyjnego oraz przeciwdziałanie i rozwiązywanie konfliktów wśród uczestników.    

                                                                                                                                                          


Zajęcia ogrodnicze

Zajęcia odbywają się w ramach treningu umiejętności praktycznych. Uczestnicy nabywają oraz doskonalą umiejętność pielęgnowania roślin doniczkowych oraz ogrodu, m.in.: sadzą/sieją kwiaty i warzywa, koszą trawę, dbają o sprzęt ogrodniczy. Uczestniczą w zajęciach z zakresu treningów umiejętności spędzania czasu wolnego, które obejmują m.in.: pikniki i spotkania integracyjne przy grillu, wypoczynek w ogrodzie oraz gry i zabawy zespołowe. Zajęcia ogrodnicze mają m.in. na celu: rozwój manualny poprzez wykonywanie prac ogrodniczych, organizowanie atmosfery w grupie opartej na życzliwości i wzajemnej pomocy, wdrażanie uczestników do poszanowania własnej i cudzej pracy, rozwijanie nowych zainteresowań, poznawanie zasad dobrej współpracy i organizacji pracy.

Jadalnia

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Sala ogólna

  Sala ogólna

 • Powiększ zdjęcie Jadalnia

  Jadalnia

 • Powiększ zdjęcie Pracownia rehabilitacji ruchowej

  Pracownia rehabilitacji ruchowej

 • Powiększ zdjęcie Pracownia kulinarna

  Pracownia kulinarna

 • Powiększ zdjęcie Pracownia rewalidacyjna

  Pracownia rewalidacyjna

 • Powiększ zdjęcie Pokój do indywidualnego poradnictwa psychologicznego / pokój wyciszeń

  Pokój do indywidualnego poradnictwa psychologicznego / pokój wyciszeń

 • Powiększ zdjęcie Pracownia praktyczna

  Pracownia praktyczna

 • Powiększ zdjęcie Pracownia rękodzieła

  Pracownia rękodzieła

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia ogrodnicze

  Zajęcia ogrodnicze